تاریخ امروز:28 تیر 1403

با مطالعه کردن به آرامش برسید

همه ما کم و بیش از فواید مطالعه کردن چیزهایی می‌دانیم، اما مشکل بیشتر ما تمرکز در مطالعه و خواندن کتاب است. در دنیای امروز و با تبلیغات پر زرق و برق در دنیای مجازی و ویدیوها و تصاویری که هر لحظه توجه ما را جلب می‌کنند، تمرکز هر روز دشوارتر می‌شود.

از طرفی تنها راه بهبود دادن تمرکز و رسید به آرامش ذهنی، متمرکز شدن روی فعالیت‌هایی مانند کتاب خواندن است، اما چگونه مطالعه کنیم تا به آرامش برسیم؟

  • از کتاب‌های کوچک شروع کنید: کتاب‌های کوچکی مانند فرزانگی در عصر تفرقه یا کتاب‌های جیبی نشر ماهی می‌توانند برای شروع مناسب باشند، مهم نیست که کتاب مورد نظر شما زرد است، یک کتاب داستان است و یا حتی یک کتاب مذهبی، از هر کتابی که با آن راحت‌ترید شروع کنید، پس از اتمام کتاب، اعتماد به نفس شروع کتب بعدی را خواهید داشت.
  • کتاب داستانی زیاد بخوانید: توانایی تمرکز روی شخصیت‌های داستان، به مرور به آرامش و کنترل شما روی ذهن خود کمک ویژه‌ای می‌کند.
  • خواندن کتاب را به ساعات آغازین روز یا ساعت‌های پایانی موکول کنید: اگر در طول روز وقت ندارید، می‌توانید به عنوان مثال در ساعات آخر شب، پیش از خواب حتی با یک ربع کتاب خواندن به آرامش برسید، یک چراغ مطالعه کوچک برای خود تهیه کنید یا از آباژورها استفاده کنید و در نور ملایم و سکوت شب، در آرامش کتاب مورد علاقه خود را بخوانید.
  • حین کتاب خواندن افکار خود را یادداشت کنید: هجوم افکار مختلف و نشخوار ذهنی حین مطالعه کتاب امری کاملا طبیعی است، یک کاغذ یادداشت کوچک همراه خود داشته باشید و هر چیزی که به ذهنتان می‌رسد بنویسید، با خود بگویید که پس از اتمام مطالعه به سراغ مسئله مذکور خواهم رفت، سپس به خواندن ادامه دهید.
  • مطالب خوانده شده را برای کسی تعریف کنید: برای این که چیزی از کتاب یاد بگیریم باید کمی آن را عمیق بخوانیم، خواندن عمیق کتاب نیاز به تمرکز دارد و تمرکز روی کتاب، آرامش را برایتان به ارمغان خواهد آورد، سعی کنید طوری کتاب را بخوانید که گویی قرار است فردا برای کسی این کتاب را توضیح دهید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *