تاریخ امروز:28 تیر 1403

مهارت‌هایی که هر دی‌جی باید داشته باشد

با ديدن نحوه كار و حوزه فعاليت دي‌جي‌ ها، شايد خيلي از ما علاقه داشته باشيم چنين شغل هيجان انگيز و شادي داشته باشيم، حتي ممكن است به كسي كه موسيقي خوبي را براي دورهمي ما انتخاب كرده است هم به شوخي دي‌جي گفته باشيم، اما براي دي‌جي شدن تنها نبايد سليقه خوبي در انتخاب آهنگ و همچنين تند كردن تمام آهنگ‌ها داشته باشيد، هر كس كه بخواهد در اين حوزه كار درستي ارائه كند، بايد حداقل مهارت‌هايي به شرح زير داشته باشد:

  • يادگيري ريتم و تمپو و آشنايي كامل با آن: پیش از هر مهارت دیگری، دیجی باید ریتم در موسیقی را به خوبی بشناسد، یک دیجی خوب باید بتواند انواع ریتم‌ها شامل میزان‌های ساده و میزان‌های ترکیبی را تشخیص داده و همچنین تمپو یا ضرب آهنگ را به خوبی بشناسد. شناخت تمپو فقط با شناخت درست میزان‌ها و فواصل در موسیقی به دست می‌آید.
  • آشنایی با سازها و توانایی نواختن حداقل یک ساز تا حد متوسط: دیجی‌ها عموما با کیبورد و ارگ در ایران کار می‌کنند و لازم است که آشنایی ابتدایی با این ساز داشته باشند، همچنین باید یک دی‌جی خوب سازها را شناخته و بداند که در هر قسمت از کار خود دقیقا کدام ساز را وارد کند.
  • گوش موسیقیایی قوی: ترکیب کردن آهنگ‌ها با ریتم مناسب و همچنین وارد کردن سازها و صداهای مناسب با حال و هوا و فضای آهنگ میسر نمی‌شود مگر با تمرین زیاد، استعداد و گوش موسیقیایی قوی دی‌جی، دیجی خوب باید گوش قوی در موسیقی داشته باشد، نت‌ها و ترکیب آن‌ها را بشناسد، با آرپژها آشنا باشد و بتواند تمامی این موارد را ترکیب کند.
  • دانش فنی خوب و به روز بودن دی‌جی: در حوزه موسیقی و خصوصا شاخه فنی و تنظیم صدا، هر روزه امکانات و لوازم جدیدی عرضه می‌شود، استفاده درست از این امکانات و به روز ماندن دی‌جی تاثیر مهم و اساسی در ماندگاری کار او و حفظ شغلش در این حوزه می‌شود.

 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *