تاریخ امروز:2 اردیبهشت 1403

مردم از کاری که دوست دارند لذت می‌برند

مردم از کاری که دوست دارند لذت می‌برند چیست ؟ همانطور که احتمالا همه ما حدس می‌زنیم، وقتی کاری را می‌کنیم که به آن علاقه داریم، آن را بهتر انجام می‌دهیم و لذت بیشتری هم از آن می‌بریم. تحقیقات جامعه شناسی و روانشناسی دانشگاه میشیگان در سال 2014 نشان داده است که افرادی که مشغول انجام کارهای مورد علاقه‌شان هستند شاهد نتایج بهتری هستند و این موضوع به خصوص، با کم و زیاد بودن ساعت کار یا تخصص فرد رابطه معناداری ندارد. با در نظر گرفتن میزان شور و اشتیاقی هنگام انجام دادن این امور با ترشح دوپامین به ما القا می‌شود جای تعجب ندارد که نتیجه‌ی این دستاوردها نیز، متفاوت باشد!

از بزرگترین مزیت‌های انجام کاری که دوستش داریم این است که نیاز به انگیزه مضاف خارجی ندارد. تنها قوه محرک ما در این زمینه کارها این است: «صرفاً انجامشان دهیم». با دیدن حال خوبمان و ترشج هورمون‌های اعتیاد آور و لذت آفرین برای مغزمان، ذهن ما خودبه‌خود ما را به ادامه آن مسیر فرا می‌خواند. در همه ادوار، اکثر جوامع مشغول به انجام کارهایی هستند که برای رسیدن آخر هفته و تعطیلات باید لحظه شماری کنند، تا به امید آن، این ساعات عذاب آور زودتر بگذرد. شاید بشر هیچ وقت به اندازه امروز نیاز به این نداشته که خود را تشویق به انجام کاری کند که آن را از صمیم قلب دوست دارد.

همه ما افرادی را دورادور می‌شناسیم که عاشق کارشان هستند و در آن پیشرفت فراوانی کرده‌اند. این موضوع قابل درک است که بسیاری از افراد در سراسر دنیا به دلیل شرایط خاص جامعه و مسئولیت‌هایی که بر دوش دارند نمی‌توانند سراغ کار مورد علاقه خود بروند. توصیه جامعه شناسان و روانشناسان به این افراد این است که سعی کنند رگه‌هایی از کار و حوزه مورد علاقه خود را در زندگی روزمره وارد کنند. به عنوان مثال شما عاشق مربیگری والیبال بوده‌اید اما حالا کارمند بانک هستید، می‌توانید بعدازظهرهای روز تعطیل را به بازی والیبال در باشگاه بگذرانید، می‌توانید بازی‌های جهانی را دنبال کنید و یا می‌توانید آموزش‌های آنلاین درمورد والیبال و مربیگری و قوانین آن ببینید، شما حتی می‌توانید یک دست لباس و یک توپ وایبال در اتاق خود داشته باشید!

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *