تاریخ امروز:6 خرداد 1403

طلوع و غروب بهترین زمان برای عکاسی است

طلوع و غروب بهترین زمان برای عکاسی است ، حضور مناسب نور در عکس یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها‌ی یک تصویر خوب است. اگر حضورش بیش از حد یا کمتر از حد نرمال باشد، تصویر جزئیات خود را از دست خواهد داد. یکی از بهترین زمان‌های عکس گرفتن حین طلوع یا غروب آفتاب است زیرا مقدار و نوع حضور نور در عکس بهینه و مناسب است، نه آنقدر شدید و با زاویه تند و نه به قدری تاریک که نیاز به ابزار خاصی داشته باشیم. هنگام طلوع و غروب آفتاب، میزان سایه و نوردهی محیط مناسب عکاسی می‌شود. نه رنگ‌ها بیش از حد غلیظ می‌شوند و نه جزئیات تصویر از دست می‌رود. هرچند گاهی لازم است که ISO یا EV دوربین را بنا به نور و دمای رنگ محیط بازنظیم کنیم.

یکی دیگر از موارد مهم هنگام عکاسی این است که حالت تصویربرداری HDR (High Dynamic Range) فعال باشد. همانطور که می‌دانید این حالت تعادل مورد نیاز  بین سایه‌ها و نور را به خوبی فراهم می‌کند هرچند این حالت برای سوژه‌های متحرک مناسب نیستند. عکسهایی که هنگام طلوع و غروب آفتاب گرفته می‌شوند نه تنها ویژگی‌های نوری و رنگی منحصربفرد خود را دارند، بلکه حاوی احساسات خاصی نیز هستند.

خورشید درحال غروب نور نرم و لطیفی را به سوژه‌تان می‌تاباند و حال و هوای تازه‌ای به عکس‌هایتان می‌بخشد. هدف و معیار اصلی عکاسی، ثبت تصویر خوب از سوژه است. تعریف عکس خوب به این است که آیا تنظیمات و زاویه بندی و نورپردازی تصویر با سوژه و احساسات آن مناسب و همخوان است؟ اگر سوژه دراماتیک باشد، باید زاویه و میزان نور ورودی را با همان مقدار اعمال کنیم، اما اگر محیط و حجم نور چالش برانگیز باشد نیاز به مهارت‌ ادیت کردن دارید تا بتوانید بهترین نتیجه را به دست آورید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *